Po-Pia 8:00 - 16:00
0 0 položiek
0 €
Prázdny košík

Ako vybrať náter na drevo

Nové, zatiaľ neošetrené drevo je vhodné napustiť kvôli životnosti náteru fungicídnou penetráciou, ktorá drevo ochráni pred drevokaznými hubami, plesňami a modraním dreva (napríklad impregnačný náter Herbol-Bläueschutzgrund). 

Som tu pre vás
Roman Magdolinič
info@colormarket.sk

Nové, zatiaľ neošetrené drevo je vhodné napustiť kvôli životnosti náteru fungicídnou penetráciou, ktorá drevo ochráni pred drevokaznými hubami, plesňami a modraním dreva (napríklad impregnačný náter Herbol-Bläueschutzgrund). Zaschnuté a naimpregnované drevo jemne prebrúsime brúsnym papierom, čím strhneme zdvihnuté vlákna a povrch dreva bude pred natieraním hladký. Docielime tým krásne vykreslenie dreva a jedinečný vzhľad. Drevený prach odstránime suchým štetcom.

 

Ak chceme zmeniť farbu dreva, no zachovať jeho štruktúru, použijeme lazúru. Ide o náterovú hmotu, ktorá úplne nekryje, ale na druhú stranu nie je ani úplne priehľadná. Tým sa líši od laku, ktorý je transparentný. Keď lazúrou napríklad pretrieme už natretý drevený výrobok, zmeníme tým jeho farebný odtieň a ďalšie charakteristiky, najmä ak použijeme viac vrstiev. Od toho je odvodená činnosť zvaná lazúrovanie. Z našich výrobkov Vám odporúčame napríklad lazúru od výrobcu Offenporig Pro-Décor

 

Úlohou laku je vytvoriť ochranný film odolný voči vonkajším vplyvom, a pritom výrazne nezmeniť farbu alebo dizajn ošetrovaného predmetu, preto je priehľadný. Laky neobsahujú pigment, sú bezfarebné, alebo len mierne tónované. Sú rozdeľované na interiérové a exteriérové, ktoré navyše obsahujú účinné ochranné zložky proti UV žiareniu.

 

Ak chceme zachovať prírodnú štruktúru dreva, no zároveň zaručiť drevu dlhoročnú ochranu, sú najvhodnejšou alternatívou olejové vosky. Olej preniká hlboko do dreva a chráni ho zvnútra. Vosky naopak vytvárajú elastický priedušný povrch a chráni drevo zvonku. Drevo tým pádom ostáva trvalo krásne a elastické. Náter nešupinatie, nepraská a neodlupuje sa. Náter olejom vykazuje jednoduchú údržbu. Takýmto náterom je napríklad tvrdý voskový olej od výrobcu Osmo.

 

Ak chceme drevo natierať tak, že nadobro prekryjeme letokruhy, siahneme po emailovom nátere. V podstate ide o súhrnné označenie každej farby, ktorá obsahuje pigment (je farebná) a je určená ku konečnému vrchnému náteru.