Pred začiatkom natierania je potrebné pripraviť povrch kovových predmetov. Musíme rozlíšiť, či ide o náter nových neskorodovaných predmetov, alebo o náter predmetov napadnutých koróziou. Prvá situácia si nevyžaduje zvláštnu pozornosť. Pri skorodovanom materiály sa musíme pokúsiť odstrániť čo najväčšie množstvo hrdze z povrchu. Hrdzu vieme odstrániť mechanicky rôznymi brúsnymi papiermi, drôtenými kefami, alebo chemickou cestou za použitia odstraňovača starých náterov. Ten rozruší starý náter, ktorý následne môžeme špachtľou zoškrabať. Na takto pripravený podklad môžeme aplikovať vhodnú farbu.
Dnes ponúkajú výrobcovia nepreberné množstvo druhov farieb. V zásade delíme farby na akrylové , čiže vodou riediteľné, syntetické farby a dvojzložkové farby.
Vodou riediteľné farby sú všeobecne podstatne pružnejšie a dokážu lepšie odolávať popraskaniu vplyvom tepelnej rozťažnosti podkladu než krehké farby syntetické. Z tohto dôvodu sú odborníkmi čím ďalej viac odporúčané na vonkajšie nátery dreva i kovov. Pri práci s nimi nehrozí nadýchanie sa zdravia škodlivých výparov, k riedeniu i umývaniu po práci postačí obyčajná voda, práca pri nanášaní štetcom je ľahšia a príjemnejšia, vo veľkej miere sa jedná o nehorľavé kvapaliny, a tak nehrozí pri práci nebezpečenstvo vzniku požiaru či výbuchu, sú ekologicky šetrné. Vodou riediteľné farby sú zaradené do kategórie odpadu O – ostatné, môžu byť likvidované v bežnom komunálnom odpade.
Syntetická farba je menej náročná na používanie. Syntetické farby sú vhodné pre renováciu starších náterov. Výhodou syntetických farieb je, že nevyžadujú úplne čistý podklad ako vodou riaditeľné farby. Nie je určená na povrchy v styku s potravinami, krmovinami a pitnou vodou ani na natieranie detského nábytku a hračiek.
Dvojzložkové náterové hmoty (epoxidové, polyuretánové, polyesterové atď.) sú väčšinou tvrdé a odolné, použiteľné aj vo vlhkom prostredí. Nevýhodou je nutnosť zmiešania oboch zložiek pred použitím v predpísanom pomere s obmedzeným časom spracovateľnosti. Epoxidové farby sú odolné proti zodieraniu, preto sú vhodné napr. na nátery zábradlí, kľučiek, držadiel, dverí, zárubní a pod.
Ak ošetrujeme povrch, ktorý bude umiestnený v exteriéry, a bude teda vystavený poveternostným vplyvom, je vhodné ešte pred vrchným náterom aplikovať základný náter. Základný náter zabezpečí protikoróznu ochranu povrchu a zaistí dobre previazanie podkladu s farbou. Po vyschnutí základného náteru nanesieme vrchný náter. Existujú však aj produktu 2 v 1, ktoré obsahujú antikoróznu ochranu. Môžete ich použiť na starší súdržný náter, ako aj pre úplne nový náter. Spravidla sa nanášajú v 2 vrstvách. Sú však aj takzvané „tixotropné“, ktorým postačuje vďaka svojej hustote a teda výslednej hrúbke náteru len jeden náter. Farbu natierame tak, aby nikde neostal obnažený kov, na ktorý môže pôsobiť vlhkosť a zapríčiniť koróziu.