Po-Pia 8:00 - 16:00
0 0 položiek
0 €
Prázdny košík

Ako vybrať náter na stenu

Výber farby do vášho domova nie je vždy ľahká záležitosť. Väčšinou podvedome siahneme po odtieni, ktorý v nás vyvoláva príjemný pocit.

Som tu pre vás
Roman Magdolinič
info@colormarket.sk

Výber farby do vášho domova nie je vždy ľahká záležitosť. Väčšinou podvedome siahneme po odtieni, ktorý v nás vyvoláva príjemný pocit. Také jednoduché to však nie je, ak vyberáte farby spolu s niekým a neviete sa zhodnúť. V takom prípade prídu vhod vzorkovníky dostupné v našej predajni.


Ak vymaľujete len jednu stenu, dobre si premyslite, ktorá to bude. Tmavšia zadná stena miestnosť opticky skráti, ak bude tmavá niektorá bočná stena, miestnosť opticky zúži a zároveň predĺži. Vymaľovať strop teplou farbou si môžete dovoliť iba v prípade, ak je veľmi vysoký a chcete ho opticky znížiť.


Čo sa týka druhu farby, existuje nepreberné množstvo výrobcov, ktoré ponúkajú širokú škálu produktov. V zásade farby delíme na biele a tónované. Niektorí výrobcovia ponúkajú špeciálne farby pre dosiahnutie vysokej belosti za použitia špeciálneho zloženia ako je farbaBoeroBianco. Ak chceme vymaľovať  kúpeľňu, priestory pri umývadle alebo vysoko frekventované priestory ako hotely, chodby, odporúčame použiť umývateľnú farbu Herbol Zenit PU.


Pred natieraním je dobre maskovacou páskou zakryť všetky časti, ktoré nechceme zatrieť farbou. Ide predovšetkým o zásuvky, vypínače, zárubne, parapety, rámy okien a podobne. Pokiaľ sa na stene nachádzajú nesúdržné vrstvy, odstránime ich špachtľou. Drobné praskliny a diery po klincoch môžeme vyplniť sadrou. Ak sa na stene vyskytuje pleseň, je dobré ju najprv ošetriť prípravkom proti plesniam. Na takúto stenu je dobré aplikovať protiplesňovú farbu Caparol Indeko W.


Pred tým než začneme natierať steny valčekom, vymaľujeme najprv štetcom miesta na okrajoch a v rohoch miestnosti a následne aj všade tam, kam by sme sa valčekom nedostali. Na miesta za radiátormi je vhodné použiť štetec zárohák. Valček po ponorení do farby dobre otrieme o mriežku aby nám farba nestekala. Maľujeme spravidla v 2 vrstvách a maľovať začíname vždy strop – smerom od okna. Budeme tak vidieť, či je farba rovnomerne natretá. Steny natierame vo zvislých pruhoch, ktoré sa prekrývajú a jednotlivé okraje natretej plochy vždy znovu pretrieme. Valčekujeme zhora nadol, zľava doprava ale aj šikmými ťahmi zľava aj sprava a pritom poriadne farbu rozotierame. Druhá vrstva farby sa aplikuje po dokonalom preschnutí tej prvej, čo spravidla býva 1 deň v závislosti od vlhkosti a teploty vzduchu.