Po-Pia 7:00 - 16:00
+421 911 820 936
0 0 položiek
0 €
Prázdny košík

Hrdzavá brána opäť ako nová!

Už ste investovali nemálo peňazí do domu, do záhrady, do auta ale Vaša brána ostala hrdzava a škaredá? Je čas to zmeniť, ale neviete ako na to? My Vám dáme návod ako nato.

Som tu pre vás
Ondrej Kardoš
+421 911 820 936
info@colormarket.sk

Výber farby

V ponuke je veľa druhov farieb, ktoré sú založené na rôznych bázach – silikónové, olejové, epoxidové.... Ďalej sa rozlišujú výslednými vlastnosťami náteru, svojou spracovateľnosťou, konzistenciou, vlastnosťami pri nanášaní a dĺžkou schnutia.

Farby môžeme rozdeliť do dvoch skupín – na farby riediteľné vodou a syntetické farby s obsahom organických rozpúšťadiel.

Farba riediteľné vodou: Možno povedať, že je to ekologická farba. Ak chcete natrieť niečo čo prichádza do styku s potravinami, alebo do prostredia kde sa pohybujú deti tak je táto farba vhodná práve pre Vás. Dá sa riediť s obyčajnou vodou a rýchlo schne. Nevýhodou je jej o niečo kratšia životnosť a nižšia odolnosť, ale aj napriek tomu sú v tejto kategórií farby vhodné do exteriéru.

Syntetická farba: Táto farba sa väčšinou riedi riedidlom podľa návodu. Dosahuje po vyschnutí vysokú pevnosť a zároveň si zachovávajú pružnosť. Odoláva mrazu, výkyvom teplôt aj mechanickému zaťaženiu, čo z nej robí ideálnu farbu na kov do exteriéru. Má o niečo dlhší čas schnutia.

Špeciálna farba: Táto farba je určená hlavne do extrémnych podmienok, napríklad farby ktoré odolávajú vysokým teplotám, farby ktoré sa nanášajú na plochy ktoré sú citlivé na zlepenie (farba na okná) ...

Majte na pamäti že základná farba musí byť na rovnakej báze ako vrchná farba. Túto voľbu treba dodržiavať aj pri následnej obnove náteru.

Odtieň farby: Na trhu je niekoľko farebných odtieňov vrchnej farby, po prípade sa dajú zmiešať alebo Vám ich vedia natónovať vo špecializovaných obchodoch.

Lesk: Taktiež máte na výber či chcete lesk, pololesk, mat alebo polomat. Farby riediteľné vodou väčšinou nedosahujú taký vysoký lesk ako syntetické.

Aplikácia

Farbu môžete nanášať – štetcom, valčekom alebo nástrekom. Vždy sa riaďte návodmi k jednotlivým produktom. Zvyčajne je aj iný pomer riedenia od závislosti toho aký si vyberiete spôsob nanášania.

Aplikáciu je vhodné vykonať v dobre vetranej miestnosti s primeranou teplotou a optimálnou vlhkosťou vzduchu. Kde Vám náter bude chránený od poveternostných podmienok.

Ak budete aplikovať náter v exteriéri je dôležité vystihnúť pekné počasie s teplotou vzduchu a vlhkosťou primeranej náteru. Pozor aby Vám radosť z dobre vykonanej práce nepokazil vietor ktorý na čerstvý náter nanesie špinu a prach.

Hrdza a starý náter

Je veľa spôsobov ako hrdzu a starý náter odstrániť:

  • Drôtenou kefou:  je to prácne, zbavíte sa odlupujúcej sa farby, následne je potrebné celý povrch prebrúsiť a utrieť z nej prach.
  • Elektrická brúska: je to rýchlejší spôsob, vhodný nadstavec je s oceľovými štetinkami, alebo s brusným kotúčom.
  • Opálenie náteru: teplovzdušnou pištoľou nahrejete náter a špachtľou náter zoškrabete dole.
  • Odstraňovač starých náterov: natrite jemným štetcom na starú vrstvu farby vo vrstve 1-2 mm, necháte pôsobiť podľa návodu a potom oceľovou škrabkou odstránite. Po odstránení starého náteru je nutné povrch očistiť technickým benzínom alebo riedidlom.
  • Odstraňovač hrdze: najskôr odstránite uvoľnenú hrdzu, rozrobte prípravok podľa návodu, a bránu ponorte do roztoku tak aby bola úplne ponorená. Ak brána nemôže byť ponorená tak prípravok naneste štetcom a nechajte pôsobiť. Potom dobre opláchnite väčším množstvom vody.

Ak stará farba drží, nemusíte ju odstraňovať. Nový náter nanášajte priamo na ňu.

Kovy, ktoré ešte neboli povrchovo upravované, najprv odmastíte vhodným prostriedkom a potom aplikujte základný náter.

Či už si vyberiete akýkoľvek spôsob, treba venovať zvýšenú pozornosť kritickým miestam – ťažko dostupným rohom, spojom a záhybom, v ktorých by sa mohla vyskytnúť hrdza alebo udržiavať voda.

Základný náter

Ak chcete svoju bránu ochrániť proti korózií je najlepšie natrieť ju základným antikorovým náterom. Taktiež slúži ako spojivo medzi povrchom kovu a vrchnou farbou. Keďže základné nátery slúžia iba ako podkladová vrstva, v ponuke sú v obmedzenej farebnej škále, biela, sivá a červenohnedá.

Ako základný náter sa dá použiť aj ZINGA (zinkovanie za studena) ktorá má vysoké antikorózne účinky. Jej farba je sivá ale tiež sa dá pretrieť akoukoľvek vrchnou farbou.


Pri natieraní by ste mali dbať na to aby ste ošetrili všetky kritické miesta konštrukcie (kúty, spoje, záhyby) tak, aby sa farba dostala naozaj všade. Základný náter sa naneste v 1 až 2 vrstvách. Vždy musíte dbať na to aby každá vrstva poriadne preschla.

Vrchný náter

K vrchnému náteru môžete pristúpiť až vtedy, keď je základná vrstva dobre vysušená. Na dokonalú ochranu a požadovaný efekt nanášajte farbu v dvoch vrstvách. Pred druhým vrchným náterom odporúčame predošlú vrstvu jemne prebrúsiť a oprášiť, aby sa docielila priľnavosť finálnej vrstvy.

Dúfame že ste s výsledkom spokojný, veď brána má nemalú úlohu vo Vašom živote a to chrániť Vás.