Po-Pia 8:00 - 16:00
0 0 položiek
0 €
Prázdny košík

Hrdzavá brána opäť ako nová!

S príchodom teplých dní sme svedkami renovácií plotov a brán.

Rok čo rok, vrstva novej farby na staré vrstvy,

až sa človek pristihne pri tom, že už vlastne ani nevie, aká je tá pôvodná.

Spálené chrbty, boľavé svaly rúk, stratený čas, ktorý sme mohli stráviť príjemnejšie...

 

Dá sa to zmeniť? Samozrejme, že áno! Pohodlne sa usaďte a prečítajte si menší návod, ako na to :)

Som tu pre vás
Roman Magdolinič
info@colormarket.sk

Najideálnešie riešenie - práškové lakovanie. Naložte bránu alebo plotové dielce do väčšieho auta a privezte k nám. Materiál od hrdze zbavíme bez námahy - pieskovaním.

Vy to máte úplne bez starostí. Teda, vlastne nie tak celkom... Jedinou vašou starosťou je výber požadovanej farby z nášho vzorkovníka :)

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

Pre tých, ktorí preferujú klasické riešenia a radi si "zamakajú," prípadne oddýchnu pri fyzickej aktivite, ponúkame menší prehľad ako pomôcku na to, ako svoju prácu čo najviac zefektívniť:

 

1. Výber farby

V ponuke je veľa druhov farieb, ktoré sú založené na rôznych bázach – silikónové, olejové, epoxidové.... Ďalej sa rozlišujú výslednými vlastnosťami náteru, 

svojou spracovateľnosťou, konzistenciou, vlastnosťami pri nanášaní a dĺžkou schnutia.

Farby môžeme rozdeliť do dvoch skupín – na farby riediteľné vodou a syntetické farby s obsahom organických rozpúšťadiel.

 

Farby riediteľné vodou: Možno povedať, že ide o ekologické farby. Ak chceme natrieť niečo, čo prichádza do styku s potravinami, alebo sa nachádza v prostredí, kde sa pohybujú deti, je výber tejto farby ideálny. Riedi sa vodou a rýchlo schne. Nevýhodou je jej o niečo kratšia životnosť a nižšia odolnosť.

 

Syntetické farby: Riedia sa riedidlom. Dosahujú vysokú pevnosť a zároveň si zachovávajú pružnosť. Odolávajú mrazu, výkyvom teplôt aj mechanickému zaťaženiu, čo z nich robí ideálne farby na kov do exteriéru. Majú o niečo dlhší čas schnutia.

 

Špeciálne farby: Určené hlavne do extrémnych podmienok, napríklad farby, ktoré odolávajú vysokým teplotám, alebo farby, ktoré sa nanášajú na plochy citlivé na zlepenie (farba na okná)...

 

Platí zásada, že základná farba musí byť na rovnakej báze ako vrchná farba. Túto voľbu je treba dodržiavať aj pri následnej obnove náteru.

 

Odtieň farby: Na trhu je niekoľko farebných odtieňov vrchnej farby, poprípade sa dajú zmiešať alebo natónovať v špecializovaných obchodoch.

 

Lesk: Efekt povrchovej úpravy - lesk, pololesk, mat alebo polomat. Farby riediteľné vodou väčšinou nedosahujú taký vysoký lesk ako syntetické.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

 

2. Aplikácia

Farbu možno nanášať štetcom, valčekom alebo nástrekom. 

Ak chceme aplikovať náter v exteriéri, je dôležité vystihnúť pekné počasie s teplotou vzduchu a vlhkosťou primeranej náteru. Pozor, aby nám radosť z dobre vykonanej práce nepokazil vietor, ktorý na čerstvý náter nanesie špinu a prach. (Alebo dážď, ktorý sa ale zvykne objaviť len vtedy, ak máme čerstvo umyté auto :)

 

Hrdza a starý náter

Je viac spôsobov, ako hrdzu a starý náter odstrániť:

Drôtenou kefou:  je to prácne, zbavíme sa odlupujúcej sa farby, následne je potrebné celý povrch prebrúsiť a utrieť z neho prach.

 

Elektrická brúska: ide o rýchlejší spôsob, vhodný nadstavec je s oceľovými štetinkami alebo s brusným kotúčom.

 

Opálenie náteru: teplovzdušnou pištoľou nahrejeme náter a špachtľou náter odstránime.

 

Odstraňovač starých náterov: natrieme jemným štetcom na starú vrstvu farby vo vrstve 1-2 mm, necháme pôsobiť podľa návodu, a potom oceľovou škrabkou odstránime. Po odstránení starého náteru je nutné povrch očistiť technickým benzínom alebo riedidlom.

 

Odstraňovač hrdze: najskôr odstránime uvoľnenú hrdzu, rozrobíme prípravok podľa návodu a bránu ponoríme do roztoku tak, aby bola úplne ponorená. Ak brána nemôže byť ponorená, tak prípravok nanesieme štetcom a necháme pôsobiť. Potom dobre opláchneme väčším množstvom vody.

 

Ak stará farba drží, nemusíme ju odstraňovať. Nový náter nanášame priamo na ňu.

 

Kovy, ktoré ešte neboli povrchovo upravované, najprv odmastíme vhodným prostriedkom, a potom aplikujeme základný náter.

Či už si vyberieme akýkoľvek spôsob, je treba venovať zvýšenú pozornosť kritickým miestam – ťažko dostupným rohom, spojom a záhybom, v ktorých by sa mohla vyskytnúť hrdza alebo udržiavať voda.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

 

Základný náter

Ak chceme (a to je viac než isté, že chceme) svoju bránu ochrániť pred koróziou, je najlepšie natrieť ju základným antikoróznym náterom. Ten tiež slúži ako spojivo medzi povrchom kovu a vrchnou farbou. Keďže základné nátery slúžia iba ako podkladová vrstva, v ponuke sú v obmedzenej farebnej škále.

Ako základný náter sa dá použiť aj ZINGA (zinkovanie za studena), ktorá má vysoké antikorózne účinky. Jej farba je sivá, ale tiež sa dá pretrieť akoukoľvek vrchnou farbou.

Základný náter nanášame v 1 až 2 vrstvách.

 

Vrchný náter

K vrchnému náteru môžeme pristúpiť až vtedy, keď je základná vrstva dobre vysušená. Na dokonalú ochranu a požadovaný efekt nanášame farbu vo dvoch vrstvách. Pred druhým vrchným náterom odporúčame predošlú vrstvu jemne prebrúsiť a oprášiť, aby sa docielila priľnavosť finálnej vrstvy.

 

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Tak ako? Máte už vybratý druh farby a odtieň na tohtoročnú renováciu?

Veríme, že vám pomohol náš prehľad, ak by ste ale mali akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.